Günebakan

Kılıçdaroğlu’nun “hayal kırıklıkları”, “gidenler” ve “dönenler”!

CHP’de 35. olağan kurultay bitti. Bu kez “Tüzük kurultayı” yolda!

“Gidenler”, “dönenler” ve “gelenler”!

Hakkı Süha Okay’ın “dönüşü”, “listeleri dele dele gelen” Fikri Sağlar

 

CHP, 35. “olağan” kurultayından geride “Kemal Kılıçdaroğlu’nun son kurultayı mıydı”,“Kılıçdaroğlu bu kez kendisine hayal kırıklığı yaşatmayacak bir PM listesi yapabildi mi” soruları ve listeyi delik deşik eden “çizik” kulisleri kaldı. Kurultayda“sola dönük” bir PM ortaya çıktı, ancak “hangi sol” sorusu değişmez gündem maddesi olarak yerini koruyor. Yönetimden “gidenler” kadar, “dönenler” de dikkat çekiciydi. Beş yıl önce göreve geldiğinde Kılıçdaroğlu’nun en yakınındaki isim olan Hakkı Süha Okay’ın “dönüşü” örneğin. Bir de, son üç kurultayda “listeleri dele dele gelen” Fikri Sağlar’ın başarısı.

CHP bir kurultayı daha geride bırakırken, liste kulisleri ve önümüzdeki dönemin CHP’li gündemiyle ilgili başlıkları derledik:

Kılıçdaroğlu’nun son kurultayı mı? “Kemal Kılıçdaroğlu,2019 seçimlerinde partisinin başında olacak mı” sorusu çok yinelenen bir soru. Elbette, arkasından gelen de “CHP, 2019 seçimlerine hangi liderle girecek” sorusu oluyor. Kılıçdaroğlu

68 yaşında bir siyasetçi. 35. olağan kurultayın “son kurultayı” olduğu yorumunu yapanlar az değil. Bu nedenle aday adayları “bir sonraki” kurultaya hazırlanıyor. Sadece adı geçenler değil, yenileri de çıkar. Bu arada, bir anımsatma: Artık kimse Mustafa Sarıgül’ün adını anmıyor. Önseçimler bir “potansiyel” uzatmalı adayı daha devreden çıkardı.

Kılıçdaroğlu’nun “hayal kırıklıkları”: Kılıçdaroğlu, kurultay öncesinde Hürriyet’e verdiği demeçte “MYK’da daha çok düşünsel katkı yapsın diye akademisyen ya da daha birikimli insanların olmasını istedim. Ama bu beni hayal kırıklığına uğrattı. Örgütten değil, dışarıdan gelen insanlar parti kültürünü yeteri kadar alamadığı için partiden bağımsız hareket edip bağımsız söylemler geliştirmeye başladılar” dedi. Kılıçdaroğlu’nu hayal kırıklığına uğratanlardan biri Prof.Dr. Binnaz Toprak . Rıza Türmen’in bazı açıklamaları da yönetimi çok rahatsız etmişti. Mutlaka İhsan Özkes de vardır. “Dışarıdan” gelenlerden Mehmet Bekaroğlu vardır. Belki, Sencer Ayata da, Kılıçdaroğlu’nu hayal kırıklığına uğratmış olabilir. Bir dönem türban tartışmalarında öne çıkan, sonra geri çekilen Sencer Ayata, bu dönem PM’ye aday olmadı.

Hakkı Süha Okay’ın dönüşü:

Kılıçdaroğlu ilk genel başkan seçildiğinde Önder Sav ve ekibi yanındaydı. Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Süha Okay, seçim kampanyası boyunca Kılıçdaroğlu’nun yanından ayrılmadı. Hatta, o günlerde bir ara “otobüste Kılıçdaroğlu’nu ittiği” haberleri az konuşulmadı. (Hakkı Süha Okay bu haberleri hep yalanladı, tepki gösterdi) Ta ki, Önder Sav’la ipler kopana dek. Hakkı Süha Okay görevden alındı. Ve, hafta sonu yapılan kurultayda Hakkı Süha Okay yeniden döndü. Hem de, Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde yer alarak. Epey bir süredir Kılıçdaroğlu ile temas halindeydi. Bir zamanların örgüte hakimiyeti “efsane” olan ismi Önder Sav, 7 Haziran seçimleri öncesinde yapılan önseçimde silinmişti. Hakkı Süha Okay, Önder Sav’a saygıda kusur etmiyor. Ama artık “Önder Sav’a yakınlığı bilinen Hakkı Süha Okay” olarak değil, sadece “Hakkı Süha Okay” olarak anılmak istiyor izlenimi veriyor. Zaten artık öyle bir ekip kalmadı.

Fikri Sağlar listeleri “dele dele”:

Fikri Sağlar’ın CHP’ye dönüşü de olaylı oldu, PM maceraları da. Kılıçdaroğlu’nun çağrısıyla partiye döndü, ancak öyle kolay “CHP’li” olamadı. Daha sonra PM’lere iki kez hep liste “delerek” girdi. Son kurultayda en yüksek oy alan 3. isim olarak örgüt üzerindeki ağırlığını bir kez daha kanıtladı. Sağlar’ın adını önümüzdeki dönemde çok daha sık duyacağız. MYK’de görev beklemesi de şaşırtıcı olmaz.

Selin Sayek Böke öne çıkıyor, Şafak Pavey yok:

CHP vitrinindeki kadınlar değişiyor. Ekonomik projeleriyle öne çıkan Selin Sayek Böke, kurultayda en yüksek oyu alarak örgüt desteğini de arkasına aldı. Faik Öztrak liste dışı kaldı. Böylece bundan böyle partide ekonominin Selin Sayek Böke’den sorulacağı netleşmiş oldu. Şafak Pavey aday olmadı. 7 Haziran seçimlerinden sonra TBMM başkanvekili olan Şafak Pavey’in, 1 Kasım seçimlerinden sonra aynı göreve aday gösterilmemesine “içerlediği” söyleniyor. Prof.Dr.İştar Gözaydın’ın seçimlerden önce İstanbul’da liste başı aday gösterileceği haberleri yayılmıştı. Bu, olmadı. Gözaydın, bu kez “bilim platformu” listesinden aday gösterildi, ancak orada da seçilemedi.

Gülseren Onanç yine listede: Eski Genel Başkan Yardımcısı Gülseren Onanç’ın Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde yer alması ilginçti. Ne de olsa, “CHP tabanının yüzde 65’i barış sürecini destekliyor” sözleri tartışma yaratınca istifa etmek zorunda kalmıştı. Kılıçdaroğlu da o günlerde “Böyle bir anket yok” demişti. Onanç küsmedi, mücadeleye devam etti, hep PM’lerde yer aldı. Öyle anlaşılıyor ki; Kılıçdaroğlu Gülseren Onanç PM’de olsun ama yönetime girip başını ağrıtmasın istiyor. Aylin Nazlıaka ilk geldiğinde öne çıkmış, ancak bir süre sonra genel merkezle arası açılmıştı. Önseçimlerde gösterdiği başarının ardından, PM’ye de girmeyi başardı. Sendikacı, yazar Yaşar Seyman da PM’ye giren kadınlar arasında yer alıyor. Kadın kotası nedeniyle ilk açıklanan listelerde değişilikler olabilir. Alt sıralardan yeni kadınlar listeye girebilir.

Tekin, Toprak yok: Gürsel Tekin, CHP kurultaylarında en çok “çizilen” isimler arasında yer alır. Erdoğan Toprak da öyle. Toprak, önceki kurultayda seçilemeyince Kılıçdaroğlu’nun “danışmanı” olmuştu. Toprak, bu kurultayda önce aday oldu, ancak daha sonra çekildi. Kılıçdaroğlu’na “çok küskün” olduğu söyleniyor. Gürsel Tekin seçilemedi. Böylece, Kılıçdaroğlu’nun başından beri en yakınındaki isimlerden ikisi yönetim dışı kalmış oldu.

Kılıçdaroğlu’nun MYK’de işi zor: Örgüt, tek adaylı genel başkanlık yarışında Kılıçdaroğlu’na ilk uyarıyı yapmıştı. 1100 delegenin imzasıyla aday gösterilen Kılıçdaroğlu, 990 oyla seçildi. 248 geçersiz oy ilk mesajdı. İkinci gün PM seçiminde listesi “delik deşik” olmuş, en yakın bazı çalışma arkadaşlarını seçtirememiş olan Kılıçdaroğlu’nun MYK’de işi zor. MYK üye sayısının 17’den 12’ye düşürülmesi bekleniyor. “12 genel başkan yardımcısı ve 1 genel sekreter” diyenler de var “10 genel başkan yardımcısı, bir genel sekreter” diyenler de. En yüksek oyla PM’ye giren ilk iki isim olan Selin Sayek Böke ve Erdal Aksünger’in MYK’ye girmesi bekleniyor.

Ve tüzük kurultayı yolda: Kılıçdaroğlu, kurultay öncesi verdiği mesajlarda örgütsel değişim ve yenilenme gereği üzerinde durdu. Önümüzdeki günlerde örgütsel yenilenme, sağlıklı üye yapısının sağlanması çok konuşulacak. PM üye sayısının 40’a düşürülmesi de gündemde. Genel Başkan’a MYK’ye PM dışından üye atama yetkisi verilmesi hesapları da yapılıyor. Ancak bu hem hukuken, hem de siyaseten çok tartışılacak bir öneri. Tüzük ve -belki- program kurultayının zamanlaması henüz belli değil. Birkaç ay sonra, diyenler de var, sonbaharda diyenler de. Tüzük değişikliği yapılır ve PM üye sayısı 40’a düşürülürse, “yeni bir seçimli kurultay olur mu” sorusu da gündemde. Ancak, yeni seçilen isimlerin üç, beş ay sonra değişmesinin mantıklı olmayacağı vurgulanıyor. Tüzük değişikliğinin sonuna eklenecek “yürürlük” maddesinde “değişiklikler ilk olağan kurultayda uygulanır” denilerek hafta sonu seçilen 60 PM üyesinin görevini sürdürmesinin sağlanabileceği ifade ediliyor. Elbette “olağanüstü gelişmeler olmazsa” kaydıyla!

Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu mezunu. 1983 yılında Cumhuriyet gazetesi İzmir bürosunda çalışmaya başladı. 1993-2016 yılları arasında Cumhuriyet Ankara bürosunda çalıştı. Serbest gazetecilik yapıyor. Birgün Gazetesi ile BBC Türkçe, www.kültürservisi.com ve www.haberter.com internet sitelerinde yazıları yayımlanıyor. İlk baskısı "Ölüme Oy Vermek-İdam Tarih Oldu Utancı Kaldı", ikinci ve üçüncü baskıları "Yargılı İnfazlar" adıyla yayımlanan bir kitabı var. İkinci kitabı, Edebiyat Parçalayan Nutuklar İmge Kitabevi yayınlarından çıktı.

Yorum Bırakın